‘Roma’, la gran triomfadora als Blogos de Oro 2019

- Advertisement -

Per sisè any consecutiu arriben els premis de Cinema i Sèries dels Blogos de Oro, als quals participen blogs, revistes, col·laboradors, youtubers, agències, cineastes, artistes i responsables de curts o llargmetratges, així com Jurats dels Blogos de Oro, entre els qual hi ha El Cinèfil. Un total de 155 mitjans en línia han decidit quins han estat mereixedors dels guardons en aquesta ocasió, una àrdua tasca que ja ha donat els seus fruits.

Després de més d’un mes votant entre els millors films, sèries, actors o actrius, el passat diumenge 24 de març es van donar a conèixer els guanyadors finals en una gala (com de costum) poc convencional, ja que es va retransmetre a les xarxes socials en directe, mitjançant el hashtag #BlogosDeOro a Twitter, amb el qual durant diverses hores van ser trending topic a nivell nacional. A continuació, es poden conèixer els guardonats, així com l’anunci promocional:

- Advertisement -

- Advertisement -

Aquest any Santi Millán ha estat el que ha inaugurat de manera oficial la gala, però no ha estat l’únic famós, ja que han estat molts els que s’han incorporat per anar desvetllant els premiats de cada categoria, així com diversos mitjans que també han entregat un premi en concret. Entre els famosos hi havia Carolina Jiménez (referent dins el sector dels efectes especials), el guionista David Pulido (Tarde para la Ira), la cineasta Arantxa Echevarría (Carmen y Lola), l’actriu catalana Itziar Castro (Matar a Dios), la cineasta Macarena Astorga (curt Marta no viene a cenar) i el director de renom Jaume Balagueró (Musa o Los sin nombre), que en col·laboració amb el Festival de Terrormolins, ha entregat el Premi Especial a Millor pel·lícula de terror 2018. Mentre que entre els mitjans hi havia Sensacine, Donostilandia, Cinezin, Desde el sofá, Un Hombre Sin Piedad, Cinedania, Claquetados, Bang Bang Zinema i No es cine todo lo que reluce, o també la patrocinadora dels aperitius de la lectura dels nominats Frit Ravich, que també ha atorgat un premi.

Així doncs, la llista dels guardonats finals enguany són els següents.

Millor Pel·lícula

Cold War
Green Book
Hereditary
Roma
Avengers: Infinity War

Millor Pel·lícula Independent

Ana de día de Andrea Jaurrieta
Diana de Alejo Moreno
El Rey de Alberto San Juan i Valentín Álvarez
Matar a Dios de Caye Casas i Albert Pintó
Nosotros de Felipe Vara de Rey

Millor Pel·lícula de Terror

Hereditary d’Ari Aster

Millor Curtmetratge de Terror

Lo siento mi amor d’Eduardo Casanova

Millor Curtmetratge Estrella

Antxoni de Rubén Sainz
El fotoviaje de Carla de Fran Gas
La noria de Carlos Baena
Robarte una noche de Fernando Vera
Una noche con Juan Diego Botto de Teresa Bellón y César F. Calvillo

Millor Pel·lícula Espanyola

Campeones
Carmen y Lola
El reino
Quién te cantará
Viaje al cuarto de una madre

Millor Pel·lícula d’Animació

- Advertisement -

Dragon Ball Super: Broly
Isle of Dogs
The Incredibles 2
Mary i la flor de la bruixa
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Millor Direcció

Alfonso Cuarón per Roma
Ari Aster per Hereditary
Lars von Trier per The House that Jack Built
Pawel Pawlikowski por Cold War
Rodrigo Sorogoyen por El reino

Millor Guió

Alfonso Cuarón per Roma
Ari Aster per Hereditary
Brian Hayes Currie, Peter Farrelly i Nick Vallelonga per Green Book
Deborah Davis i Tony McNamara per The Favourite
Isabel Peña i Rodrigo Sorogoyen per El reino

Millor Actor Principal

Antonio de la Torre per El reino
Rami Malek per Bohemian Rapsody
Matt Dillon per The House that Jack Built
Viggo Mortensen per Green Book
Nicolas Cage per Mandy

Millor Actriu Principal

Emiliy Blunt per A Quiet Place
Eva Llorach por Quién te cantará
Joanna Kulig per Cold War
Olivia Colman per The Favourite
Toni Collette per Hereditary

Millor Actor de Repartiment

Adam Driver per BlacKkKlansman
Luis Zahera per El reino
Mahershala Ali per Green Book
Steven Yeun per Burning
Bruno Ganz per The House that Jack Built

Millor Actriu de Repartiment

Anna Castillo per Viaje al cuarto de una madre
Emma Stone per The Favourite
Milly Shapiro per Hereditary
Rachel Weisz per The Favourite
Tilda Swinton per Suspiria

Millor Banda sonora

Alexandre Desplat per Isle of Dogs
Justin Hurwitz per First Man
Lady Gaga, Bradley Cooper i Luke Nelson per A Star is Born
Olivier Arson per El reino
Diversos artistes per Climax

Millor Sèrie

Better Call Saul
Bodyguard
The Handmaid’s Tale
The Haunting of Hill House
The Marvelous Mrs. Maisel

Millor Sèrie espanyola

Arde Madrid
El día de mañana
Fariña
Mira lo que has hecho
Vergüenza

Millor Actor en una sèrie

Javier Gutiérrez per Vergüenza
Javier Rey per Fariña
Michael Douglas per The Kominsky Method
Paco León per Arde Madrid
Richard Madden per Bodyguard

Millor Actriu en una sèrie

Amy Adams per Sharp Objects
Elisabeth Moss per The Handmaid’s Tale
Inma Cuesta per Arde Madrid
Rachel Brosnahan per The Marvelous Mrs. Maisel
Sandra Oh per Killing Eve

- Advertisement -
Ylenia Cañadashttps://www.elcinefil.cat
Biòloga Molecular de professió i cinèfila per naturalesa. Els anys com a voluntària en el festival de Sitges han forjat la seva unió amb el cinema oferint-li l'oportunitat de col·laborar com a crítica i redactora per a diversos mitjans de comunicació nacionals, així com a realitzar la cobertura de festivals de cinema o esdeveniments culturals. Ha exercit com Jurat de la Crítica, Méliès d'Or i Jurat Jove en el Festival de Sitges, de la crítica al BCN Film Festival,, l'Americana, TerrorMolins, Sant Cugat Fantàstic, TaShort Fest, l'Alternativa o Sabadell Film Festival, entre altres. Ha estat cap de premsa i programadora del Festival de Cinema Fantàstic de Sant Boi (Fantboi) i actualment és codirectora i programadora de la Mostra de Cinema Nòrdic de Barcelona (Nòrdica). A més, és membre de la Associació Catalana de la Crítica i l'Escriptura Cinematogràfica (ACCEC) i treballa en un cinema de Barcelona.

Articles relacionats

DEIXA UNA RESPOSTA

Introduïu el vostre comentari.
Introduïu el vostre nom aquí

Articles més recents