Com cada any per aquestes dates arriben els premis de Cinema i Sèries organitzat per l’associació Blogos de Oro. Enguany se celebra la 6a edició d’un certamen en el qual participen blogs, col·laboradors, youtubers, agències, cineastes, artistes, responsables de curts i/o llargmetratges, així com els membres del Jurat dels Blogos de Oro, entre els quals hi ha El Cinèfil. Tots han votat les diverses categories i els seus preferits i el proper 24 de març a partir de les 17.00, després d’una segona volta, es descobriran quins han estat els guardonats en directe des de Twitter mitjançant el hashtag #BlogosDeOro, el qual va ser trending topic durant les nominacions.
El passat 1 de març es van donar a conèixer a l’Antiga Fàbrica Estrella Damm de Barcelona (per tercer any consecutiu) els nominats finals, triats entre més de 260 mitjans en línia. L’acte el va presentar el còmic Víctor Parrado, que repeteix funció a causa de l’èxit als anys anteriors. La lectura els ha estat a càrrec de les actrius Eva Santolaria (Compañeros o Sé quién eres), Ruth Llopis (El Rei Borni o Durante la Tormenta), l’humorista Carlitos (show Cupido Perdón) i el cineasta Rafa Dengrà (Brutal Relax o Justicia Justiciera III).
Per altra banda, es va oferir un pica-pica a càrrec de Frit Ravich i cervesa Estrella Damm als convidats. A més, el Festival de Terrormolins va realitzar un sorteig entre els assistents i van parlar sobre els premis especials al Millor Curtmetratge i Pel·lícula de Terror, categoria que estrenen en aquesta edició.
Així doncs, la llista dels nominats finals és la següent:
Millor Pel·lícula
Cold War
Green Book
Hereditary
Roma
Avengers: Infinity War
Millor Baratometratge
Ana de día de Andrea Jaurrieta
Diana de Alejo Moreno
El Rey de Alberto San Juan i Valentín Álvarez
Matar a Dios de Caye Casas i Albert Pintó
Nosotros de Felipe Vara de Rey
Millor Curtmetratge Estrella
Antxoni de Rubén Sainz
El fotoviaje de Carla de Fran Gas
La noria de Carlos Baena
Robarte una noche de Fernando Vera
Una noche con Juan Diego Botto de Teresa Bellón y César F. Calvillo
Millor Pel·lícula Espanyola
Campeones
Carmen y Lola
El reino
Quién te cantará
Viaje al cuarto de una madre
Millor Pel·lícula d’Animació
Dragon Ball Super: Broly
Isle of Dogs
The Incredibles 2
Mary i la flor de la bruixa
Spider-Man: Into the Spider-Verse
Millor Direcció
Alfonso Cuarón per Roma
Ari Aster per Hereditary
Lars von Trier per The House that Jack Built
Pawel Pawlikowski por Cold War
Rodrigo Sorogoyen por El reino
Millor Guió
Alfonso Cuarón per Roma
Ari Aster per Hereditary
Brian Hayes Currie, Peter Farrelly i Nick Vallelonga per Green Book
Deborah Davis i Tony McNamara per The Favourite
Isabel Peña i Rodrigo Sorogoyen per El reino
Millor Actor Principal
Antonio de la Torre per El reino
Rami Malek per Bohemian Rapsody
Matt Dillon per The House that Jack Built
Viggo Mortensen per Green Book
Nicolas Cage per Mandy
Millor Actriu Principal
Emiliy Blunt per A Quiet Place
Eva Llorach por Quién te cantará
Joanna Kulig per Cold War
Olivia Colman per The Favourite
Toni Collette per Hereditary
Millor Actor de Repartiment
Adam Driver per BlacKkKlansman
Luis Zahera per El reino
Mahershala Ali per Green Book
Steven Yeun per Burning
Bruno Ganz per The House that Jack Built
Millor Actriu de Repartiment
Anna Castillo per Viaje al cuarto de una madre
Emma Stone per The Favourite
Milly Shapiro per Hereditary
Rachel Weisz per The Favourite
Tilda Swinton per Suspiria
Millor Banda sonora
Alexandre Desplat per Isle of Dogs
Justin Hurwitz per First Man
Lady Gaga, Bradley Cooper i Luke Nelson per A Star is Born
Olivier Arson per El reino
Diversos artistes per Climax
Millor Sèrie
Better Call Saul
Bodyguard
The Handmaid’s Tale
The Haunting of Hill House
The Marvelous Mrs. Maisel
Millor Sèrie espanyola
Arde Madrid
El día de mañana
Fariña
Mira lo que has hecho
Vergüenza
Millor Actor en una sèrie
Javier Gutiérrez per Vergüenza
Javier Rey per Fariña
Michael Douglas per The Kominsky Method
Paco León per Arde Madrid
Richard Madden per Bodyguard
Millor Actriu en una sèrie
Amy Adams per Sharp Objects
Elisabeth Moss per The Handmaid’s Tale
Inma Cuesta per Arde Madrid
Rachel Brosnahan per The Marvelous Mrs. Maisel
Sandra Oh per Killing Eve